Beton Zwykły

Beton zwykły jest definiowany w normach betonowych jako beton o suchej gęstości większej niż 2000 kg/m3, ale nie przekraczającej 2600 kg/m3. Głównym kryterium klasyfikacji jest zatem jego gęstość. W praktyce beton zwykły kojarzony jest ze standardowym produktem o klasach wytrzymałości na ściskanie, takich jak B10, B15, B20, i B30, które zgodnie z normą PN-EN 206:2014 odpowiadają klasom C8/10, C12/15, C16/20 oraz C25/30.

Do Czego Stosujemy Beton Zwykły?

Beton zwykły jest nieodzownym elementem każdej budowy. Wykorzystywany jest do budowy fundamentów w budownictwie jednorodzinnym, wznoszenia ścian piwnicznych oraz budowy stropów. Najczęściej używaną klasą wytrzymałości na ściskanie jest B20 (C16/20), ale używane są również inne klasy w zależności od potrzeb. Na przykład beton klasy B10 (C8/10) jest stosowany w miejscach, gdzie nie wymaga się wysokiej wytrzymałości, takich jak betonowe podkłady pod posadzki na gruncie lub warstwy podkładowe pod ławy fundamentowe. Zastosowanie wyższej klasy niż zalecana może komplikować dalsze etapy budowy, na przykład podczas instalacji kanalizacyjnej, gdzie wyższa wytrzymałość betonu może utrudniać wykonanie podkuć.

W kontekście normowym, beton zwykły jako materiał o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3 obejmuje także betony o specjalnych właściwościach, takie jak betony wodoszczelne, mrozoodporne, drogowe, mostowe czy hydrotechniczne.

Warto pamiętać, że rodzaj betonu, który powinien być użyty do danego elementu konstrukcji, musi być określony przez konstruktora. Po odpowiednich obliczeniach dobiera on właściwą klasę wytrzymałości i określa dodatkowe wymagania dotyczące mieszanki, takie jak konsystencja, oraz właściwości stwardniałego betonu.